Nisan 10, 2012

Çok Yönlü Yetişsin Derken Bunaltmayalım

Okul sonrasında her gün bir faaliyetten diğerine taşınan çocuk, bir noktada ilgisini kaybedecek ve her şeyi yarım bırakma alışkanlığı geliştirecektir.

Gülin Sezin – Özel Sezin Okulu Kurucusu

Günümüzde her anne baba çocuğunun sadece akademik başarısının yeterli olmayacağını biliyor. Çocuğunun sosyal becerilerini geliştirmek için büyük çaba, bütçe ve zaman harcıyor. Ancak bunları yaparken bazen istemeden de olsa çocukların sınırları zorlanabiliyor.

Çocuklara sunulan olanaklar artık çok fazla. Kendisi çocukken bu olanaklara ulaşamamış olan birçok ebeveyn, içinde kalanları çocuklarına yaptırmak istiyor. Ve ortaya şöyle bir etkinlik tablosu çıkıyor:

Pazartesi: Piyano veya keman dersi.
Salı: Yaratıcı Resim Atölyesi
Carşamba: Bale veya dans
Persembe: Satranç
Cuma: Yüzme veya tenis
Hafta sonu: Basketbol veya voleybol

Halbuki, okuldan sonra, ödev olmasa da, çocuğu her gün bir faaliyete taşımak bıktırıcı ve yorucudur. Çocuk hiçbir aktivitede yoğunlaşamadığı için hiçbirini hakkı ile yapamaz. Yapamayınca, cesareti kırılır, bıkar, yarım bırakır. Bu da çocukta “sevmediğim herhangi bir şeyi bırakabilirim” düşüncesini geliştirir, derslerinde çabuk pes etmesine neden olur.

Yapılması gereken, çocuğun yeteneklerini keşfetmesine yardım edecek bir okul seçmek ve kendi isteği doğrultusunda toplamda ikiyi geçmeyecek aktiviteye (Biri spor biri sanat dalında olabilir) yönlendirmektir. Hatta tek bir konuya odaklanmak ve zaman ayırmak isterse, bu da engellenmemelidir. Yetenekli olduğu bir konuda çaba sarfetmesi ve başarılı olması, ona hayatta büyük bir mutluluk vermenin yanı sıra mücadele etmeyi ve yarım bırakmamayı öğretecektir.

Çocukların her anını aktiviteyle doldurmamalı, evinde geçireceği boş zaman hakkı da tanınmalıdır.YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2019 Eğitim ve Ötesi