February 25, 2014

iPad ile Sınıfta Yapılabilecek Aktiviteler: Bir Şiir Performansı

Çocukların sınıftaki öğrenme süreçlerini daha yaratıcı ve kişisel hale getirmek için mobil teknolojiden yararlanabilirsiniz. Kendi yaratımlarını birbirleriyle paylaştıklarında öğrenme daha etkin ve eğlenceli olacaktır. Bu teknolojinin kullanımı oldukça basit ve hesaplı. Hatta sınıfı bir stüdyo haline getirmek işten bile değil.

Örneğin sınıfta bir şiir yazma etkinliği düzenleyebilirsiniz. Şiir üzerine yapılan, seviyeye uygun dersin ardından, çocuklar şiirlerini yazdıktan sonra yeşil fonun önüne geçip, bu şiirleri okuyabilirler ve siz de kayıt edebilirsiniz. Böylece daha sonra hep birlikte bu etkinliği bir video filmi haline getirebilirsiniz.

Bunun için size gerekenler:

1. Bir iPad

2. iPad’in kayıt sırasında sabit durması için bir iPad ayaklığı.

3. Işıklı yeşil ekran kiti.

4. Yeşil ekran montaj uygulaması (Green Screen by Dolnk olabilir)

5. Bir mikrofon.

Şiir performansına gelince;

  • Önce çocuklar seçtikleri bir konu hakkında en az bir kıtalık şiirlerini yazarlar. Ardından konuyla ilgili bir resim çizerler. Hazır olduğunda iPad kullanarak resimlerinin fotoğrafını çekerler. Bir adım daha ileri götürmek istenirse, seçilen temalara uygun kelimeler yazılıp yeşil kağıt üzerine basılır. Ve yine iPad ile fotoğrafları çekilir. Yeşil ekran montaj uygulaması yeşil yerlerin görüntüde silinmesini sağlayacaktır. Yeşil ekran uygulamasıyla çocuklar kendi videolarını montajlayabilirler, hazırladıkları fon resmini kullanabilirler ve istedikleri yerlerde yeşil kağıtlı yazıların geçmesini mümkün kılabilirler. Böylece geleneksel şiir performansının bir adım ötesine geçilmiş ve görsel unsurlar da performansa katılmış olur.
  • Bir hatırlatma; yeşil ekran önündeki yeşil renkteki her şey boşluk gibi duracağından çocukların o gün yeşil giymemesi tavsiye olunur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *