February 25, 2019

Piyano Çalmayı Öğrenmenin Yaşı Var mı?

Hangi yaşta piyano çalmaya başladığımızdan çok hangi yöntemler ve tekniklerle öğrendiğimiz önemlidir.

Efe Tanman / Özel Sezin Okulu Müzik Öğretmeni

Mutlaka duymuşsunuzdur; “Piyanoya ne kadar erken başlarsa o kadar iyi”, “Çocukken öğrenilen piyano unutulmuyormuş”, “Bizden geçti, bu yaştan sonra olmaz, artık sıra gençlerde” cümlelerini. Tabii ki insanlar bu cümleleri bir sebebe dayanarak söylüyorlar. Eşiyle, dostuyla sohbetlerde konusu geçmiş, kafasında bir fikir oluşturabilecek kadar üzerine konuşulmuş olabilir. Hele bir de tanıdık güzel sesli birileri varsa ortamda, kendisi bilirkişi olmaya aday seçilir muhtemelen. Bu bilirkişi de konuyla ilgili (doğru ya da yanlış biçimde) son noktayı koyar genelde.

Gelelim işin aslına. Gerçekten piyano çalmayı öğrenmenin yaşı var mı? Elbette taze bir zihin, piyano çalmayı daha kolay öğrenebilir. Ve elbette genç bir beyin, kaslarına daha kolay komut verebilir. Ancak bunun piyano çalmayı öğrenmeyi ne oranda kolaylaştırdığı önemlidir. Genç bir öğrencinin, yaşça büyük bir öğrenciye kıyasla piyano çalmayı çok daha zor öğrendiğine pek çok kez şahit olduk. Tabii bunun aksini de yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. (İstisnai yatkınlıkları konumuzun dışında bıraktığımızı hatırlatmak isterim.)

O halde çalmayı daha kolay öğrenilebilir hale getiren etken nedir? Tabii ki öğreneni yönlendiren öğretmen, dolayısıyla onun kullandığı yöntem ve tekniklerdir. Aynı öğrenci, iki farklı öğretmenle yakın zamanlarda çalışıp bambaşka sonuçlar alabilir. Hatta ne yazık ki kimi zaman piyano çalmayı severken nefret eder hale dahi gelebilir.

Özetle hangi yaşta çalmaya başladığımızdan çok hangi yöntemler ve tekniklerle öğrendiğimiz önemlidir. Yedi yaşındaki bir çocuğa öğrettiğimiz yöntemle elli beş yaşındaki bir yetişkine öğrettiğimiz yöntem aynı olmamalıdır. Başka bir deyişle, bu işin tek bir yöntemi ve tekniği yoktur. Dolayısıyla doğru yönlendiriciyle, yani doğru öğretmenle her yaşta piyano çalmayı öğrenmek mümkündür. Yeter ki bunu isteyelim ve yönlendirici öğretmenin planlarına uygun olarak düzenli çalışalım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *