June 21, 2014

Yazın Evde Yapılacak 10 Aktivite Önerisi

İşte, yaz boyunca, çocukları özellikle evde geçen günlerde sıkıntıdan kurtarmak, yıl boyunca öğrendiklerini unutmamalarını sağlamak ve düşünsel becerilerini geliştirmek için hazırlanmış 10 öneri. Hepsi de oldukça basit ve pratik. Hem de eğlenceli.

  1. Haziran, Temmuz, Ağustos aylarını kapsayan bir takvim yapıp. içine yazın yapmak istediklerini yazdırabilirsiniz. Ve sevdiği gibi süsleyip, odasına asabilir.
  2. Çocuklar için hazırlanmış bir yemek tarifi kitabı alarak buradan birlikte seçeceğiniz yemekleri, kekleri, pastaları yapabilirsiniz.
  3. İnternetten veya bir kitaptan faydalanarak origami sanatına giriş yapabilirsiniz.
  4. Müziğe ilginiz varsa evde basit gereçlerden müzik aletleri yapılabilirsiniz. Maraca, rain stick, kutu gitar bunlardan sadece bazıları: (http://www.enchantedlearning.com/crafts/music/)
  5. Yazın ev sevilen tatlısı olan dondurmayı evde yapmak da çok keyifli olacaktır. Hele yemesi daha da fazla… (http://www.lezzetci.com/yemek_tarifleri/cilekli-dondurma.html)
  6. Çocukları biraz bilgisayar başından kaldırabilmek için onlara eski usul masal anlatmaya ne dersiniz. Hatta bu masalları müzikle, kostümlerle hareketlendirebilirsiniz.
  7. Bir akşam parkta veya bahçede ateş böceği avına çıkın. Tabii yakalanan ateş böceklerine zarar vermeden geri bırakın. Daha sonra çocuğunuzu ateş böcekleri ile ilgili bilgiler toplayıp küçük bir kitapçık yapmaya cesaretlendirebilirsiniz.
  8. Bir kuş gözlemle aktivitesine katılıp çocuğunuza civarda yaşayan kuşları, göçle gidip gelenleri tanıtabilirsiniz. Gördüğünüz kuşları bir kitaptan bulup işaretleyebilirsiniz.
  9. Taş koleksiyonu yapmaya başlayabilir. Tatilde deniz kıyısında da farklı taş veya kaya örnekleriyle koleksiyonu genişletebilir.
  10. Küçük kesilmiş boş kağıtları zımbalayıp birlikte çizgi film defteri hazırlayabilirsiniz. Unutmayın ki ilk resim destenin en alttaki sayfasından başlayacak ve yukarı doğru değişecek.

Daha fazlası için: http://www.educationworld.com/a_curr/profdev073.shtml#sthash.283QMApW.dpuf

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *